+ A | - a | Visszaállít
2021. máj.
06
  Kiderült, kell-e tartanunk a Földre hulló kínai űrrakétától
Kategória: Maradjunk a Földön - Közzétette: nordi
szerző: Kulcsár Péter

A Hosszú Menetelés 5B kínai hordozórakétáról nemrég derült ki, hogy elszabadult, és május 10. környékén ismeretlen helyen landolhat.
Joggal merülhet fel bennünk a kérdés, vajon Magyarországra is becsapódhatnak-e a kínai űrrakéta fémdarabjai, esetleg biztonságban hajthatjuk-e álomra fejünket az elkövetkező néhány napban.


Az InfoRádiónak adott interjújában Zsombok Gábor, a Galileo Webcast szakkomentátora ismertette a szóban forgó rakéta részeit, amelyek valószínűleg eléghetnek az atmoszférában, azonban a szerkezetek bizonyos hányada akár talajt is érhet.



Az űreszközt eredetileg április 29-én indították útjára, a szerkezettel a Mennyei Harmónia nevű űrállomás első komponenseit szállították ki a világűrbe, ám a Hosszú Menetelés 5B irányíthatatlanná vált, és a Kínai Nemzeti Űrügynökség szerint hamarosan a Földön landolhat, ám azt nem tudják, pontosan hová pottyanhat az égből az egység.

“A problémát a Hosszú Menetelés rakétájának központi fokozata jelenti, amely üresen körülbelül 10-15 tonna tömegű, 33 méter hosszú és 5 méter átmérőjű. Ez az elem alacsony Föld körüli keringő pályára kerül, és mivel a kínaiak eddig nem tudták ezt a fokozatot használat után a Föld körüli pályáról eltávolítani és elégetni kontrollált körülmények között, ez a fokozat kontrollálatlanul kering a Föld körül.”

Zsombok hozzátette, Magyarországra bizonyosan nem zuhan majd az űrrakéta-darab, de hogy hol és mikor ér földet, azt most még nem lehet megmondani.

“Általános ökölszabály, hogy az eszköz kétharmada, háromnegyede el fog égni a légkörben, viszont a nagyobb, szívósabb darabok, például merevítők, hajtóművek elérik a Föld felszínét, amelynek a nagyobb része óceán, de bármi megtörténhet.”

Az eszköz 42 fokos hajlásszögű pályán kering az Egyenlítőhöz képest, ami azt jelenti, hogy magasabb vagy alacsonyabb szélességre nem jön, Magyarország pedig a 47. szélességi körön van, tőlünk délre azonban pár napon vagy egy-két héten belül okozhat bajt – magyarázta Zsombok Gábor.

forrás:/liner/
Oszd meg:   Facebook MySpace Buzz Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon

Hírkategóriák
..
....
...