+ A | - a | Visszaállít
2021. jan.
03
  Fából készítenek műholdat a japánok
Kategória: Tudomány és érdekesség - Közzétette: nordi


A világ első fából készült műholdját akarják elkészíteni Japánban a Kiotói Egyetem tudósai egy helyi céggel az űrszemét csökkentése céljából.

A Sumitomo Forestry nevű vállalat közölte, hogy kutatásokat kezdett annak kiderítésére, miként nő a fa és miként használható a faanyag a világűrben. Az egyetem szakembereivel együttműködve először azt fogják tanulmányozni, hogy a különböző fafajták miként viselkednek szélsőséges körülmények között a Földön.



2023-ban akarják útjára indítani a különleges űreszközt – adta hírül a BBC News

Az űrszemét egyre nagyobb problémát jelent, ahogyan egyre több műholdat bocsátanak fel a világűrbe. A Világgazdasági Fórum adatai szerint jelenleg mintegy hatezer műhold kering a Föld körül, ezek 60 százaléka már működésképtelen, azaz űrszemét. Számos darabjaira hullott szét, mintegy 20 ezer űrszemétről tudnak a szakemberek.

Egy fából készül műhold azonban a légkörbe visszatérve elégne anélkül, hogy káros anyagokat bocsátana ki vagy darabjai a Földre hullanának.
“Aggaszt minket az a tény, hogy a Föld légkörébe visszatérő műholdak elégnek és kicsiny alumínium részecskék a légkör felső rétegében éveken át lebegnek. Ez hatással van a Föld környezetére” – mondta Doi Takao japán űrhajós, a Kiotói Egyetem professzora, aki 2008-ban dolgozott a Nemzetközi Űrállomáson.

A fejlesztés következő lépése a műhold mérnökök által történő megtervezése lesz, majd el fogjuk készíteni az űreszközt – mondta Doi professzor.
Az Euroconsult cég becslése szerint következő évtizedben mintegy 990 műholdat fognak a világűrbe küldeni.

forrás:/mti/
Oszd meg:   Facebook MySpace Buzz Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon

+ A | - a | Visszaállít
2021. jan.
03
  Szupergyors utazást lehetővé tevő "kozmikus autópályákat" találtak a Naprendszerben
Kategória: Hogy mik vannak ?!... - Közzétette: nordi
Amerikai és szerb kutatók a közelmúltban egy olyan felfedezésről számoltak be, ami alapvetően alakíthatja majd át naprendszerünk feltérképezésével és bejárásával kapcsolatos terveinket. Rájöttek ugyanis, hogy a Naprendszert egy amolyan "kozmikus autópályahálózat" szövi át, aminek révén az eddig gondoltnál sokkal gyorsabban utazhatunk egyes pontjai között.



A "kozmikus autópályahálózat" egy részlete a égitestek gravitációs mezői között

A szóban forgó hálózat esetében valójában a bolygók gravitációs tere által kialakított tértorzulások hálózatáról van szó. Bár ezt alapvetően kaotikusnak gondolták eddig a csillagászok, az említett kutatók gyakorlati megfigyeléseken alapuló számítógépes modelljük segítségével kimutatták, hogy valójában nagyon is szabályos, a bolygók gravitációs terei között átvezető hídszerű mintázatok is felismerhetők benne.A "kozmikus autópályahálózat" egy részlete a égitestek gravitációs mezői között.

Ha egy, a Naprendszerben utazó test rátéved - vagy ránavigál - ezen ívek valamelyikére, hirtelen felgyorsul az ív végpontjának irányába. Ennek köszönhetően mindössze évtizedek alatt megtehet olyan utakat a Naprendszeren belül, amik bejárására egyébként évek százezreire vagy akár millióira lett volna szüksége.A kozmikus autópályák a kutatók szerint magyarázattal szolgálnak azokra a korábban már többször megfigyelt furcsa jelenségekre is, amikor is egy, addig látszólag viszonylag stabil pályán az egyik nagyobb planéta körül keringő objektum egyszer csak kitör, és hirtelen és nagy sebességgel megindul a Naprendszer pereme felé.

Szerintük ilyenkor az történik, hogy az adott test rátéved az egyik ilyen égi "gyorsforgalmi útra", és azon kezd el utazni, sokkal gyorsabban, mint egyébként tenné.A tudósok szerint ugyanakkor a szóban forgó autópályákat mi is kihasználhatjuk majd arra, hogy gyorsabban utazzunk a Naprendszeren belül űrhajóinkkal, illetve űrszondáinkkal. Bár utóbbiak felgyorsítására már eddig is használták a nagyobb bolygók gravitációs mezejét az ún. parittyamanőverekben, az új felfedezés révén az eddigieknél nagyobb és sűrűbb gyorsításokat lehet majd elérni, potenciálisan drasztikusan lerövidítve az utakat naprendszerünk egyes régiói között.

forrás:/pcforum/
Oszd meg:   Facebook MySpace Buzz Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon

Hírkategóriák
..
....
...